Képviselőcsoportunk először 2016 márciusában találkozott a jégcsarnok ötletével és terveivel. Egyesületünk nem ellenzi a tömegsport fejlesztését, de nem tudjuk támogatni a megalapozatlan, meggondolatlan és nem a város érdekeit szem előtt tartó beruházásokat. A jégcsarnok egy „álom”, mely megvalósulni látszik, de későbbiekben akár „rémálommá” is válhat a város számára.
Az előterjesztés megfogalmazta, hogy egy lefedetlen sportolási területről illetve nagy lehetőségről van szó, és nem mellesleg a Viadukt SE-nek is van jégkorong szakosztálya, ami kötelező eleme a pályázatnak. Többször elhangzott, hogy térségünkben nincs másik jégcsarnok, ez egy előrelépési lehetőség Biatorbágy számára, azonban nem mehetünk el amellett, hogy ezek szerint a térségünkben lévő jóval gazdagabb városok / települések sem mertek belevágni ennek fejlesztésébe, ami önmagában is beszédes. Szó esik a lakossági jéghasználatról, az iskolai tanmenetbe beépülő oktatásról és az SE szakosztályának korosztályos feltöltéséről is, de a bevételi forrásoknál (is) megemlítik, hogy a jég bérbeadása lesz a legnagyobb bevétel. Ez véleményünk szerint azt jelenti, hogy amennyiben anyagi hasznot vagy akár csak kisebb városi támogatás igénybevételét akarja elérni az üzemeltető, úgy a lakossági órák számát drasztikusan alacsonyan kell tartani vagy olyan időpontokban meghatározni, amikor nincs más fizetőképes kereslet a pályára. Az iskolai tantervbe való bevonáshoz pedig elengedhetetlen lesz a gyerekek szervezett utaztatása, mert a területet az iskoláktól tanítási időben gyalogosan nem lehet tantervbe illeszthetően megközelíteni, tömegközlekedés pedig nincs.
Ahogy korábban, így most sem lett kikérve előzetesen a lakosság véleménye. A tervezett beruházás helyszíne kizárólag lakóterületeken áthajtva, kis kapacitású utakon érhető el. Megközelíthető lesz a Szarvasugrás irányából és a Viadukt alatt a Forrás utcán keresztül, amiket nem buszokra és komolyabb forgalomra tervezték / kivitelezték.
Első körben a tervezett 970.000.000 Ft-os beruházásból a városra 291.000.000 Ft teher jutott, mely nem tartalmazza a tervezés előkészületeit, a telek, a közmű, közvilágítás, csapadékvíz elvezetés és úthálózat költségeit. A tervezett parkolók maximum a közepes kihasználtságra elegendők, az már most látszik, hogy egy komolyabb rendezvény esetén a környező utcák vállnak parkolóvá.
A jégcsarnok illetve teljes létesítmény tervezett paraméterei igencsak impozánsak:
- 1800 nm jégfelület,
- minimum négy öltöző a játékosoknak illetve egy a bíróknak,
- vendégek számára büfé, mosdók,
- különterem,
- közlekedő folyósok és üzemi területek.
Az üzleti terv alapján meglepő dolgok derültek ki,
- önkormányzati támogatások felhasználása az alábbiak szerint alakul
- 1. évben 20.000.000 Ft,
- 2. évben 15.000.000 Ft,
- 3. évben 5.000.000 Ft,
- 4. évtől önellátó.
- a tervezett üzemeltetési költségek 3.000.000 Ft / hó, azaz 36.000.000 Ft / év, mely tartalmaz minden szükséges alapanyagot, fogyóeszközt, munkabért és azok terheit illetve a közüzemi költségeket – véleményünk szerint ezek a számok teljesen megalapozatlanok, összehasonlításképpen a 2017-es költségvetés alapján ennél kicsit magasabb összegből gazdálkodik a városi könyvtár
- főbb bevételi források éves átlagban a következőek
- névadói és szponzori bevételek: 5. 000.000 Ft
- jégfelület bérbeadás (sportági, egyesületi szinten): 10.000.000 Ft
- jégfelület bérbeadás, jeges programok (lakossági szinten): 6.000.000 Ft
- különterem bérbeadás: 2.400.000 Ft
- vendéglátó egységek bérbeadása: 2.400.000 Ft
- szolgáltató és kereskedelmi egységek bérbeadása: 1.800.000 Ft
- céges és szervezeti rendezvények, kulturális programok: 3.600.000 Ft
2016 márciusában végül a testületi ülésen lekerült a napirendről az előterjesztés, de egy héttel később ismét ott volt a téma egy rendkívüli ülés keretében. Itt már meg is szavazta a testület jelen lévő 7 tagja (5 igen, 1 ellenszavazat, 1 tartózkodás) az előkészítéssel, pályázattal és tervekkel összefüggő költségek 15.000.000 Ft-os finanszírozását. Ezzel egy időben a testület arról is döntött, hogy amennyiben a pályázat nyer, úgy a tervezés fázisában egy esetleges uszodai bővítést is megvizsgál, de erről azóta sincs döntés és információ.
A következő változás 2016 augusztusában érkezett. Ekkor már a Viadukt SE is bele lett vonva a projektbe, lévén a TAO támogatásokhoz nélkülözhetetlen egy sportegyesület.
Ekkorra a beruházás költsége is átalakult, a korábban említett 970.000.000 Ft-os beruházás (városunk 291.000.000 Ft-os önrészével) némiképpen módosult és kiegészült:
- Biatorbágy városa összesen 300.000.000 Ft (tartalmazza a 15.000.000 Ft előkészületi költséget),
- Viadukt SE összesen 146.000.000 Ft saját TAO támogatás,
- egyéb TAO támogatás 1.041.000.000 Ft,
azaz összesen 1.487.000.000 Ft, ami az első kapavágások előtt már mintegy 50%-os többletköltséget jelent minden korábbi műszaki paraméter megtartása mellett.
Kíváncsian várjuk a végleges költségeket, mert amint meglesz a generálkivitelező, úgy természetesen a fenti tervezett költségek még változhatnak.
2017. áprilisában lecserélte a város a korábbi tervező céget és a SEDILIA Építőipari Fővállalkozó és Szolgáltató Kft. lett megbízva a projekttel, ami ezzel egy időben új látványtervet is kapott.
cikkünkhöz felhasznált összes adat a testületi ülések előterjesztéseiből és jegyzőkönyveiből származik, azok eredeti változatban megtekinthetőek Biatorbágy város honlapján: http://biatorbagy.hu/